W roku szkolnym 2017/2018 Gimnazjum nr 45 kolejny raz bierze udział w międzynarodowym Projekcie KROKUS. Program ten został zapoczątkowany w 2005 roku przez Irlandzkie Towarzystwo Edukacji o Holokauście. Obecnie jest realizowany w dziewięciu krajach Europy. Są to: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Grecja, Irlandia, Malta, Polski i Wielka Brytania.
W Polsce program ten nadzoruje Żydowskie Muzeum Galicja.
W ramach projektu szkoła otrzymała cebulki żółtych krokusów. Na początku listopada uczniowie klasy 2b zasadzili je na trawniku przed szkołą. Mamy nadzieję, że krokusy pięknie zakwitną wiosną. Kwiaty mają przede wszystkim przypominać półtora miliona żydowskich dzieci oraz tysiące dzieci innych narodowości zamordowanych w czasie II wojny światowej i Holokaustu. Ich kwitnienie może mieć również inny symboliczny wymiar - krokusy, które przetrwały w ziemi zimę, rozkwitają jako jedne z pierwszych kwiatów, przynosząc nadzieję nadchodzącej wiosny. Projekt KROKUS pozwala na zapoznanie uczniów z tematyką Holokaustu, a także na rozbudzenie w nich świadomości niebezpieczeństw wiążących się z dyskryminacją, uprzedzeniami i nietolerancją.